O nás


 

Gineta - Náš příběh

logo

Náš příběh začíná před 2. světovou válkou, kdy Československo vzkvétalo. Mezi známé osobnosti ve vysoké společnosti tehdy patřili Jiří Bayer a Milada Bayerová, kteří provozovali prosperující hotel v pražské ulici Na Bojišti. Vášnivě se věnovali koňským dostihům a závodům motocyklů, což bylo tehdy v jejich kruzích velikou módou.

V únoru 1948 převzali vládu na zemí komunisté a Československo bylo prohlášeno za lidovou demokracii a s tím také přišlo zrušení soukromého vlastnictví. Pro rodinu Bayerových to bylo zdrcující. V  srpnu 1948 jim byl zabaven veškerý majetek a rodinu odsunuli do Tábora. Tam byl Jiří přidělen na práci na místním nádraží a Milada začala pracovat v místní vývařovně. Štěstí se na ně však usmálo, když v roce 1949 adoptovali krásnou holčičku – Jannettu.

V roce 1968 propuklo Pražské jaro, které vedl Alexandr Dubček. Hlavní ideou byla demokratizace komunismu v Československu a na chvíli se zdálo, že se situace změní. Hranice se otevřely, nastaly kulturní změny a přišla větší svoboda pohybu a projevu.

historie

Tehdy do Tábora zavítala na kulturní výměnu belgická divadelní skupina a již devatenáctiletá Jannetta byla jednou z účinkujících. Tváří této divadelní skupiny byl mladý a okouzlující belgický herec, Harry Deswarte.   Byla to láska na první pohled.   Ona byla jeho ‚Audrey Hepburn‘ a po svém návratu do Belgie na svou českou princeznu nemohl přestat myslet.

Týden po svém návratu do Belgie zavolal Jannettiným rodičům a požádal je, zda by ho mohla přijet navštívit, aby se mohli navzájem lépe poznat. Tento telefonát přišel zrovna ve chvíli, když se začaly šířit zprávy, že komunisté v zemi opět nastolí svou železnou vládu. Jannettini rodiče měli v živé paměti, co se jim v roce1968 přihodilo. Poslali ji proto do Belgie, aby mohla začít nový život, který by byl lepší, než žít v komunistickém Československu. Pět dní poté, 20.srpna 1968, překročila ruská armáda hranice Československa.

Jannetta a Harry spolu v Belgii žili spokojeně a narodily se jim dvě krásné děti, Catherine a Phillippa. Jejich matka si dala záležet, aby nikdy nezapomněli na své české kořeny, a každé léto je posílala k prarodičům do Tábora. Až dodnes to jsou pro Catherine a Phillippa jedny z nejkrásnějších vzpomínek z dětství.

Historie

Jejich prarodiče téměř nikdy nemluvili o svém životě před 2. světovou válkou. Komunismus padl v roce 1989 díky Sametové revoluci vedené Václavem Havlem, který navrhl návrat majetku zabaveného komunisty v roce 1948 v restituci. Jannetta cítila, že se musí vrátit a dozvědět se o své rodině něco více. Jela do Tábora a v domě svých rodičů prohledala všechny staré krabice. Našla staré obrázky ze života svých rodičů, například maminku závodící na motocyklu, a obrázky rodičů s koňmi, které vlastnili. V jedné z posledních krabic ve sklepě našla všechny dokumenty spojené s budovou hotelu, který její rodiče vedli v ulici Na Bojišti.

V roce 1991 se Jannetta pustila do nezáviděníhodného úkolu prokazování, že její rodina je právoplatným vlastníkem této nemovitosti, a nakonec se jí podařilo majetek rodině navrátit. Nemovitost se však nacházela v zuboženém stavu. Čtyřicet let komunismu na této překrásné budově zanechalo svou stopu a proces restaurace objektu byl velice náročný.   Všichni Jannettě radili toho nechat, ale osud opět zasáhl. Po tom, co své matce řekla, že budovu rodině vrátili, se matce na tváři zaleskla slza. Tehdy se rozhodla si budovu nechat a vrátit ji do původního stavu.

Dvacet pět let rodina neúnavně, krůček po krůčku, pracovala na restauraci a modernizaci všech bytů v této budově.   Dnes je z ní Gineta Prague Rentals – pocta jejich prarodičům a odkaz pro generace budoucí.

Už od malička se Catherine chtěla vrátit do České republiky. Hned po absolutoriu na vysoké škole následovala svou matku a začala slibnou kariéru. Pro svou lásku k přírodě a koním koupila ohromný pozemek v Měchenicích, poblíž venkovského sídla své rodiny. Její počáteční plán vybudovat stáje s veškerými službami se zhmotnil, když za zbytkem rodiny do Prahy přijel Phillippe, který měl v Belgii rozjetou slibnou hereckou kariéru. Výsledkem je Villa Gineta – moderně vybavený, rodinný penzion uprostřed krásné české přírody. Phillippe říká, že tento nápad se jim v hlavě zrodil, když k nim každoročně přijíždělo velké množství návštěv z Belgie. Proč si z toho tedy neudělat živnost?!